Aký tenisový výplet vybrať pre juniorského hráča?

Aké tenisové výplety by mali deti používať?

Pokiaľ ide o výber tenisového výpletu pre raketu vášho dieťaťa, môže sa to zdať komplikované, ale je to relatívne jednoduché, najmä ak práve začínajú hrať. Problém je v tom, že na internete je veľa protichodných informácií a málo z nich je prispôsobených juniorským hráčom. Preto veľa rodičov a bohužiaľ aj trénerov a vypletačov vyberá nesprávne výplety, ktoré používajú profesionáli a hráči na vysokej úrovni. Pozrime sa na niektoré možnosti výpletov pre deti vo veku 10 a viac rokov.

Ako rodič však musíte myslieť menej na výsledky a viac na rozvoj.

Takže pre vyvíjajúceho sa juniorského tenistu nie je kľúčové, koľko topspinov dokáže vygenerovať, ale je potrebné zabezpečiť, aby vaše dieťa zostalo bez zranení tým, že sa vyhnete zbytočnému namáhaniu ich kĺbov a svalov. Poďme sa pozrieť na to, akým výpletom sa vyhnúť a aké výplety naopak použiť. Problém, ktorý stále vidím pri výbere výpletov pre dieťa, je ten, že mnohí rodičia masívne preceňujú schopnosti svojho dieťaťa na tenisovom kurte. Je to takmer na úrovni bludov. Potom si trochu čítajú, vymýšľajú problémy, ktoré neexistujú. Následne pripravujú množstvo nápadov, ako zlepšiť hru svojho dieťaťa, aby zahralo topspin ako Rafa.

Konverzácie s rodičmi zvyčajne prebiehajú takto:
Rodič: "Má síce dvanásť rokov, ale loptičku udiera veľmi silno a zdá sa, že struny nevydržia dlho, takže používame polyester."
Vypletač: „No dobre, čo sú to za struny? Praská ich?"
Rodič: „Babolat RPM Blast. Nie, nepraská ich, ale zdá sa, že ich napätie klesá a my nechceme meniť výplet tak často."
Vypletač: “Používajte multivlákno.”
Rodič: "Ďakujem za radu, ale môj syn bude grandslamovým šampiónom a musíme mu zaobstarať správne vybavenie."
Rodič potom napne Babolat RPM Blast na 24 kg. Dieťa po zraneniach prestane hrať v šestnástich … a je koniec.

AKo vybrat vyplet pre tenisového juniora(1)

Prečo by sa väčšina juniorov mala vyhnúť polyesteru?

Nie je ani jedno dieťa mladšie ako trinásť rokov, ktoré by potrebovalo používať polyesterový výplet. Dokonca si myslím, že by tá hranica mala byť niekde okolo pätnásť/šestnásť rokov, ale určite je niekoľko juniorov, ktorí sú na vysokej úrovni fyzického vývoja a  je pred nami niekoľko juniorov na vysokej úrovni vo fyzickom rozvoji, ktorí začínajú praskať multivláknové struny, v takom prípade je alternatívou hybridný polyester. Avšak 99,9 % juniorov vo veku od desať do dvanásť rokov, nepotrebujú polyesterový výplet v rakete.

Prečo? Zvážte nasledujúce vlastnosti polyesterových strún:

  • Polyester bol vyvinutý pre "trhačov výpletov" – umožňuje vám zahrať silný úder a nepretrhnúť struny.
  • Polyester umožňuje lepšie zahranie topspinu. Struna nevytvára rotáciu, len ju zvyšuje.
  • Polyester je tvrdý na pažu, rameno, zápästie a lakeť. Prenáša viac vibrácií do celej ruky.

Potom sa pozrite na to, čo robia juniorskí hráči na ihrisku:

  • Trhajú struny? Nie, juniorskí hráči neudierajú takým spinom, aby pretrhli struny.
  • Udrú s veľkým topspinom a chcú pridať ešte viac rotácie, aby dosiahli úroveň otáčok Rafu? Nie. Juniori vždy zasiahnu plochšie – nemôžu obetovať silu pre topspin v porovnaní s dospelým.
  • Neustále triafajú loptičku až za základnú čiaru? Zriedkavo, vo väčšine prípadov je to naopak, juniorskí hráči bojujú s krátkou dĺžkou svojich úderov.
  • Majú špičkovú fyzickú kondíciu na zmiernenie akéhokoľvek poškodenia rúk / zápästia / ramena? Nie, stále rastú a vyvíjajú sa.

Takže, aj keď váš syn alebo dcéra môžu alebo nemusia byť vysoko talentovaní, ak im chcete zabezpečiť najlepšiu možnú profesionálnu kariéru, nedávajte im polyester do rakety vo veku 10, 11, 12, 13 rokov. V opačnom prípade riskujete predispozíciu k zraneniam paží, ktoré sa môžu vyvinúť v neskoršom veku.

 

Aké tenisové výplety by mali používať juniori?

Poradiť najlepší tenisový výplet pre juniorov je jednoduché. Najlepšie je vypliesť na celú raketu prírodné črevo. Aj keď sa vám môže zdať, že je to drahý výplet, vzhľadom na to, že je malá pravdepodobnosť, že dieťa ten výplet praskne, je to dobrý pomer cena / výkon. Sila, ohľaduplnosť k ruke, udržanie napätia a pocit - všetko v jednom. Je to de facto tá najlepšia struna, s ktorou sa dá naučiť tenis.

Pete Sampras využíval celú svoju kariéru len prírodné črevo. Serena Williamsová tiež používala prírodné črevo v celej rakete až do polovice roku 2000, kedy prešla na hybrid.

 

Ak sa vám napriek tomu zdá prírodné črevo drahé, začnite s výpletmi z multivlákien.

Okrem prírodného čreva sú najlepšou voľbou pre juniorských hráčov výplety z multivlákien. Na trhu je množstvo veľmi kvalitných výpletov, vrátane:

Všetky vyššie uvedené struny poskytujú veľmi dobrú silu, sú mäkké, šetriace ruku a vydržia primeraný čas.

 

Prejdite na hybrid (syntetické črevo + polyester)

Akonáhle začne vaše dieťa často praskať výplet z multivlákna, ďalším krokom je prechod na hybridný výplet. Ten dosiahnete kombináciou polyesterového výpletu  a multivlákna, alebo syntetického čreva. Hybridný výplet je taký, pri ktorom používame iné struny ako hlavné (dlhé) a iné na krátke.

Tu už sa môžete s výpletom viac vyhrať a skúšať, ktorá kombinácia sedí ako vášmu dieťaťu, tak aj rakete s ktorou hrá. V našej praxi používame polyestery Tecnifibre Black Code, Tecnifibre Ice CODE a MSV Focus HEX na dlhé struny a umelé črevo Tecnifibre Synthetic Gut na krátke struny. Vzhľadom na cenu týchto polyesterových výpletov a cenu a kvalitu umelého čreva od Tecnifibre, je to veľmi dobrá voľba v pomere cena / kvalita / výdrž.
Ak hľadáte kvalitnejšiu alternatívu, tak k týmto polyesterom vyskúšajte niektoré z vyššie spomínaných multivlákien.

Samostatný hybridný výplet

V poslednom období sa výrobcovia výpletov zamerali najmä na vývoj hybridných výpletov, aby nebolo nutné hľadať kombináciu dvoch strún. V našej ponuke nájdete troch zástupcov takýchto výpletov, pričom minimálne Tecnifibre Duramix a Tecnifibre HDMX sú pre juniorov do dvanásť - trinásť rokov skvelou voľbou.

 

Na záver

Toto sú moje rady k otázke, aké výplety by mali do svojich rakiet vypletať juniorskí hráči. Moja rada znie, nesnažte sa kopírovať to, čo používajú profesionáli. Bez ohľadu na to, aké dobré vaše dieťa je, začnite s multivláknom a postupne prejdite až na hybrid, v ktorom skombinujete polyester s multivláknom alebo syntetickým črevom. Ak môžete, tak použitiu čistého polyesteru sa vyhnite v akomkoľvek veku.
Úplnou samozrejmosťou by malo byť využitie služieb kvalitného vypletača, ktorý vám rakety bude vypletať na presnom digitálnom stroji s konštantným ťahom.

 

Bannery k článkom

 

Bannery k článkom(1)