Najčastejšie chyby pri podaní vo volejbale

Hlavnou hviezdou tohoto článku je podanie, hovorovo nazývané skôr “servis”. Z dobrého servisu môže každé družstvo výrazne profitovať. Séria kvalitných servisov vášho družstva v rade, môže priniesť sériu pokazených prihrávok u súpera. Pokazená prihrávka nadväzuje na ťažšie prevedenie útoku súpera a vám prináša výhodu v ľahšom predvídaní zóny vedenia tohto útoku. Dobrý a kvalitný servis môže súpera psychicky zneistiť a naopak, váš tím nabudiť.

 Znie to super však? Často sa však stretávam, dokonca aj na vrcholovej úrovni s veľkými chybami práve v tejto hernej činnosti.


Poznáme mnoho dôvodov chybných podaní a často sa vzájomne kombinujú. Asi najčastejšou príčinou pokazeného podanie je - hlava. Podanie je základom hernej výmeny a preto je veľmi dôležité sa najmä naň dostatočne sústrediť. Toto je najčastejšia chyba “v hlave”. Hráči a hráčky sa pri podaní častokrát dostatočne nesústredia.

 S nedostatočným sústredením súvisí aj ďalší podobne častý problém. Hráč pred podaním ešte v hlave “rieši” a prehodnocuje predošlú hernú situáciu, svoj smeč alebo blok. A to buď len sám vo svojej hlave, alebo ešte horšie, ak sa dohaduje so svojimi spoluhráčmi. Niektorí tréneri na toto správanie hráčov upozorňujú, pretože aj toto sú časté príčiny neúspechu pri podaní. Akonáhle je výmena ukončená, tak v danej chvíli ju nemá zmysel riešiť a treba sa sústrediť na ďalšie podanie a rozohranie ďalšej výmeny. 
Malo by byť pravidlom, že pred podaním je vopred určený hráč súpera alebo zóna do ktorej je najvhodnejšie umiestniť servis. Hráčovi na podaní to uľahčuje sústrediť sa na svoje podanie, pretože nemusí rozmýšľať kam a ako má podať. Preto aj zlé umiestnenie servisu je tak isto považované za chybu.


No a jednoznačným lídrom v kategórii chýb na podaní je zlý nadhod lopty. Najčastejšie príčiny zlého nadhodu sú príliš nízky nadhod alebo nadhod do strany. V tomto prípade nie je podanie vedené v ideálnej rovine nad smečiarskym ramenom. Preto hráč alebo hráčka musí podanie kompenzovať vytočením tela do strany, prípadne rozbehom. Takéto korekcie pohybu počas podania prinášajú najviac nepresností a chýb.

Prajem vám veľa vydarených podaní :-)

Zuzana Písečná

 

Chyby pri podani vo volejbale