Ako si vybrať volejbalovú obuv

     Väčšina volejbalistov si uvedomuje dôležitosť výberu správnej obuvi. Vo volejbale sú topánky nepochybne najdôležitejšia súčasť výbavy športovca. Takže ak sa nemôžete zastaviť u nás v predajni, kde si môžete topánky nielen vyskúšať, ale aj sa poradiť pri ich výbere, potešíme vás. Pri zvážení niekoľkých pravidiel, si viete volejbalovú obuv spoľahlivo vybrať aj online. Tak a teraz už poďme k veci. 
 
     Pri výbere správnej veľkosti volejbalovej obuvi by ste mali počítať s jej neskorším rozšírením v oblasti priečnej klenby. Z tohto dôvodu je vhodnejšie si vyberať topánky, ktoré sú vám tesnejšie, alebo také, ktoré vám akurát sadnú.
 
     Volejbalisti taktiež často zvažujú kúpu vyšších členkových modelov, označovaných ako MID (Mizuno) alebo MT (ASICS). Tie odporúčam najmä pre hráčov s oslabenými členkami. Vyššie modely volejbalovej obuvi poskytujú chodidlu väčšiu podporu v členkovej oblasti a teda väčšiu prevenciu voči zraneniam.
 
     Záleží pri výbere volejbalovej obuvi aj na hernej pozícii hráča? V tomto smere možno hráčov rozdeliť do dvoch základných skupín. Ak je vaša úloha v tíme skôr defenzívna, typicky libero alebo nahrávač a pohybujete sa viac v poli, mali by ste siahnuť skôr po mäkších topánkach. Tie vám poskytnú dostatočnú dynamiku a stabilitu. Hráčom na sieti, smečiar alebo blokár, odporúčam pevnejšiu a stabilnejšiu obuv. Tá poskytuje navyše aj dostatočnú vertikálnu pružnosť, a to najmä pri nespočetných opakovaných výskokoch a doskokoch. Práve títo hráči najčastejšie využívajú zvýšené modely obuvi. 

     Tieto rady nie sú univerzálne a aj pri výbere volejbalovej obuvi platí, koľko ľudí, toľko chutí. Pred konečným výberom si určite topánky vyskúšajte. Verím, že som vám uľahčila výber vhodnej obuvi na volejbal. Budem rada, ak si vyberiete z našej ponuky. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte ma kontaktovať.

Zuzana Písečná
volejbal @ sportindustria.com

Príklad ľahkej volejbalovej obuvi (libero, nahrávač)
ASICS GEL-ROCKET 8
MIZUNO WAVE HURRICANE 3
Mizuno Wave Bolt

Príklad pevnej a stabilnej volejbalovej obuvi (blokár, smečiar)
ASICS GEL-TACTIC
Mizuno Wave Momentum
 
Sportova poradna - ponuka volejbalovej obuvi