Ako si vybrať správnu veľkosť rúčky tenisovej rakety

Správna veľkosť rúčky tenisovej rakety dokáže výrazne ovplyvniť pohodlie pri hraní vašich úderov. Ak si nie ste istí akú veľkosť rúčky zvoliť, môžete to zistiť dvoma jednoduchými spôsobmi:

1. Ak máte možnosť vyskúšať si to priamo s raketou v ruke, tak chyťte raketu forhendovým úchopom. Teraz by ste mali byť schopní vložiť ukazovák druhej ruky do priestoru medzi vašim prstenníkom a dlaňou. Ak zistíte, že nemáte dostatok miesta pre ukazovák, rúčka je malá a aj váš stisk pri úderoch bude malý. Ak je medzi prstom a dlaňou veľa miesta, stisk je príliš veľký.
Príliš malý stisk vyžaduje viac svalovej sily, aby sa raketa nekrútila v ruke. Dlhodobé používanie príliš malej alebo príliš veľkej rúčky rakety môže prispieť k problémom s tenisovým lakťom.

velkost rucky tenisovej rakety 2

2. Presnejší výsledok dosiahnete pomocou pravítka, presným odmeraním vašej dlane. S otvorenou dlaňou a prstami natiahnutými blízko seba zarovnajte pravítko so spodným bočným záhybom dlane (tzv. čiara hlavy) a zmerajte vzdialenosť po špičku prstenníka. Táto vzdialenosť v milimetroch určuje, akú veľkosť rúčky tenisovej rakety potrebujete.

velkost rucky tenisovej rakety 1

Označenia jednotlivých veľkostí aj údajom v milimetroch nájdete v nasledujúcej tabuľke.

tabuľka velkosti rucky tenisovych rakiet

Pamätajte, že na väčšine rakiet je možné jednoducho zväčšiť veľkosť rúčky. V prípade, že potrebujete veľkosť rúčky zväčšiť o pár milimetrov, môžete to urobiť dvoma spôsobmi. Buď výmenou základnej omotávky, alebo si na základnú omotávku namotáte vrchnú omotávku. Vrchná omotávka vám pomôže nielen dokonale prispôsobiť úchop rakety, ale často má veľmi dobrú absorbciu potu a príjemný "lepivý" pocit na ruky, čo výrazne zvyšuje komfort pri hre. Nemusíte sa pritom báť nárastu hmotnosti rakety, alebo posunutia jej vyváženia. Vrchné omotávky vážia len niekoľko gramov a ich výhody pri hre určite prevyšujú prípadnú malú zmenu hmotnosti rakety alebo jej ťažiska.

Základné aj vrchné omotávky doporučujeme pravidelne vymieňať. Špinavá alebo zodratá omotávka spôsobuje pretáčanie rakety v ruke a núti hráča vyvinúť väčší stisk. To vedie k väčšej únave za kratší čas. Pozrite si našu ponuku základných aj vrchných tenisových omotávok.