Ako si vybrať tenisovú raketu

Ak potrebujete pomôcť pri výbere tej správnej tenisovej rakety, tu ste na správnom mieste! Máme pre Vás tipy a návody ktoré Vám pomôžu nájsť nielen tú správnu raketu pre Vašu hru, ale pomôžeme Vám prehĺbiť si svoje vedomosti v technológiách, ako si vybrať správnu veľkosť rúčky, výplet a mnoho ďalšieho. Dúfame, že si s pomocou našich článkov vyberiete tú správnu raketu pre seba.

Než začneme, vedeli by ste sa zaradiť do jednej z kategórií určujúcej úroveň Vašej hry?

ZAČIATOČNÍK
Ak ste začiatočník, ktorý práve s tenisom začal,alebo ešte sa len chystá začať, budete potrebovať raketu ktorá dá loptičke pri údere väčšiu silu. Pretože si zlepšujete techniku pohybu a úderov, raketa s väčšou hlavou Vám odpustí úder, pri ktorom netrafíte loptičku presne stredom výpletu. Takáto raketa Vám pomôže sústrediť sa na spávne prevedenie pohybu k loptičke a následne aj správne prevedenie samotného úderu.

STREDNE POKROČILÝ
Ak ste už pokročilý hráč, dokážete zahrať súvislé výmeny so strednou silou a konzistentnými údermi po celej ploche kurtu. Pre svoju hru budete hľadať raketu, ktorá pridá kúsok sily do Vašich úderov, ale zároveň budete spokojný s kontrolou a presnosťou svojej rakety. Máte už dostatok skúseností na to, aby ste vedeli, ktoré Vaše údery nová raketa ešte viac vyzdvihne a pri tých pri ktorých máte problémy Vám naopak pomôže. Do tejto kategórie hráčov možno taktiež zaradiť skoro všetkých hráčov, hrajúcich závodne iné raketové športy ako squash alebo bedminton.

ZÁVODNÝ HRÁČ
Ste pokročilý hráč, máte herné schopnosti a skúsenosti vyžadované pri závodnej hre. Dokážete loptičku udrieť tvrdo, ale aj veľmi jemne podľa aktuálnej hernej situácie a budete pre seba hľadať raketu, ktorá bude stavať na Vašich silných stránkach.

Ak ste už tenis niekedy hrali tak, asi už máte predstavu o type rakety, ktorú hľadáte. Chcete lepšiu raketu ako je Vaša súčasná - možno hľadáte viac sily, väčšiu kontrolu, viac pohodlia ... alebo trochu zo všetkých troch.
Nie je jednoduché vybrať, ktorá raketa je pre vás tá najlepšia. Možno vás jednoducho motivuje nejaká prečítaná recenzia. Pri súčasnej ponuke rôznych druhov rakiet môže byť výber tej správnej skutočnou výzvou. Aby sme vám proces výberu trochu uľahčili, ponúkame základné informácie o vlastnostiach rakiet a o tom, ako ovplyvňujú výkon.

RAKETY NA VYLEPŠENIE SILY ALEBO HRY

Toto je termín používaný výrobcami rakiet pre výkonovo orientované rakety. Vo väčšine prípadov sú tieto modely rakiet vybavené s nadmerne veľkými a nadrozmernými hlavami (viac ako 105 štvorcových palcov - in2), sú ľahké (do 275 gramov), tuhšie a sú vyvážené do hlavy (alebo na stred), aby pomohli dať dostatočnú silu v úderovej zóne. Určené pre hráčov s kratším a pomalším švihom a tých, ktorí vyžadujú od rakety väčšiu silu.

 

rakety na vylepsenie sily alebo hry

 

TWEENEROVÉ RAKETY

V strede medzi raketami pre začiatočníkov a raketami pre závodných hráčov nájdeme veľkú skupinu rakiet tzv. tweenerové rakety. Tieto rakety ponúkajú kombináciu vlastností pre vylešenie vašej hry a kontroly porovnateľnej s hráčskymi raketami. Sú ťažšie (280 - 310 gramov) a vyváženie môžu mať do rúčky, na stred alebo do hlavy. Veľkosť hlavy tweenerových rakiet je okolo 100 štvorcových palcov - in2. Tieto rakety sú najatraktívnejšie pre stredne pokročilých hráčov, ktorí hľadajú lepšiu kontrolu nad svojimi údermi.

 

tweenerove rakety

 

HRÁČSKE RAKETY

Do tejto kategórie patria rakety ktoré používajú profesionálny alebo klubový hráči s veľmi dobre zvládnutou technikou úderov, dostatočnou silou a dobrým pohybom po kurte. Modely týchto rakiet sú zvyčajne ťažšie (nad 315 gramov), s tenším rámom a vyvážené ho rúčky, aby hráčovi umožnili čo najlepšiu kontrolu úderov. Takáto poskytuje nízky výkon, aby umožnila samotnému hráčovi kontrolovať silu a presnosť úderu.

 

hracske rakety

 

Kritériá ktoré potrebujete vedieť pri výbere rakety

Veľkosť hlavy

Sila priamo súvisí s veľkosťou hlavy - väčšia hlava poskytne viac energie ako menšia hlava. Väčšia hlava tiež poskytuje väčšiu úderovú plochu a má väčší sweetspot. To znamená, že odpustí viac chýb pri zásahoch mimo stred výpletu. V súčasnosti sú na trhu najbežnejšie rakety s veľkosťou hlavy 95 - 110 štvorcových palcov - in2. Táto veľkosť hlavy rakety je pre mnohých hráčov dobrým kompromisom medzi silou a ovládaním. Všeobecne možno povedať, že raketu s menšou hlavou si vyberajú skúsenejší hráči so stabilne presnými údermi, ktorí hľadajú väčšiu kontrolu, zatiaľ čo rakety s väčšou hlavou sú určené začiatočníkom a pokročilým hráčom, ktorí hľadajú väčšiu silu a väčší sweetspot.

Hmotnosť a vyváženie

Tieto dve vlastnosti najviac ovplyvňujú to, ako cítite raketu v ruke, keď ju zodvihnete a keď s ňou hráte na tenisovom kurte. Povedzme si základné premisy - ťažká raketa je výkonnejšia, stabilnejšia a prenáša menej vybrácií ako ľahšia raketa. Ľahšia raketa je lepšie ovládateľná a hráč s ňou dokáže urobiť rýchlejší švih. Ak je to pravda, nebude ľahká raketa, s ktorou švihnem rýchlo, generovať rovnakú silu ako ťažšia raketa, s ktorou švihnem pomalšie? Je ľahšia lepšia? Nie nevyhnutne. Takže, aká hmotnosť rakety je pre vás najlepšia? Čo s vyvážením rakety? Je pre vás lepšie vyváženie do rúčky, do hlavy alebo dokonca na stred? Na zodpovedanie týchto otázok potrebujete záchytný bod. Aká ťažká je vaša súčasná raketa? Je vyvážená do rúčky, alebo do hlavy?
Je veľmi pravdepodobné, že pokým si s raketou nezahráte, nebudete presne vedieť čo chcete. Ak teda nemáte možnosť si raketu vopred vyskúšať, ponúkame pár pokynov o výhodách a nevýhodách rôznych hmotností a vyváženia.

Ťažšie rakety vyvážené do rúčky - tieto rakety uprednostňuje väčšina profesionálnych hráčov. Zvyčajne vážia 315 a viac gramov a sú vyvážené tak, aby si zachovali veľmi dobrú ovládateľnosť. Vo väčšine prípadov sa tieto rakety označujú aj ako „hráčske“ rakety, pretože sú všeobecne viac orientované na kontrolu a sú určené pre hráčov, ktorí vedia dať do úderu dostatok vlastnej sily.

Ľahké rakety vyvážené do hlavy - pred niekoľkými rokmi Wilson zistil, že je možné dosiahnuť, aby bola raketa ovládateľná aj bez zníženia hmotnosti v oblasti hlavy. Po ubratí hmotnosti v oblasti rúčky bola raketa celkovo ľahšia a zároveň si udržala tuhosť v hornej časti rámu, kde dochádza ku kontaktu s loptičkou. To bol koncept, ktorý stál za ich dizajnom Hammer a Sledge Hammer. Niekoľko ďalších výrobcov rakiet následne predstavilo ľahké rakety vyvážené do hlavy (a na stred). Výhodou tohto typu rakiet je zvýšená ovládateľnosť bez obetovania sily pri úderoch. Nevýhody sú menej zreteľné - niektorí „odborníci“ tvrdia, že znižovanie hmotnosti zvyšuje množstvo vibrácií prenášaných do zápästia, lakťa a ramena. Zníženie hmotnosti rakety zmení jej charakteristiku - v dobrom aj v zlom. Majte na pamäti, že rakete môžete na hmotnosti vždy pridať, ak je príliš ľahká. Zníženie hmotnosti rakety je však takmer nemožné.

Vzor vypletania

Mnoho rekreačných hráčov často prehliada fakt, že, hustota výpletu ovplyvňuje mnoho aspektov celkového výkonu a pocitu z rakety. Keď hovoríme o hustote reťazcového vzoru, máme na mysli redšie (typicky 16x19) a hustejšie (typicky 18x20) vypletenie. Existujú aj inú typy rozloženia výpletu, ale tieto dva sú najpoužívanejšie.

Riedky výplet - ide o vypletanie 16x19, čiže (16 pozdĺžnych/dlhších strún a 19 priečnych/kratších). Redšie vypletené struny sa pri dotyku s loptičkou viac natiahnu a dajú loptičke väčšiu silu pri odraze. Redšie vypletanie tiež umožňuje dať loptičke pri údere väčšiu rotáciu (spin), pretože loptička sa môže do strún viac "zahryznúť" kvôli väčším rozstupom medzi strunami. Hráči, ktorí chcú spinovať ako Nadal si preto vyberajú práve vypletanie 16x19. Nevýhodou tohto vypletania je znížená životnosť výpletu. Väčšie rozostupy medzi jednotlivými strunami umožňujú, aby sa struny pohybovali voľnejšie, čím sa zvyšuje trenie, ktoré spôsobuje prasknutie výpletu.

Hustejší výplet - typicky vypletanie 18x20. Struny sa pri náraze loptičky toľko nehýbu, takže dajú loptičke menej energie pri odraze. Hráč musí pri tomto type vypletania rakety dať do úderu väčšiu silu. Tesnejšie rozmiestnené struny neumožňujú taký vysoký spinový potenciál ako pri vypletaní 16x19, ale výplet vydrží dlhšie. Hráči, ktorí nehľadajú veľa rotácie, hrajú najmä ploché údery a hľadajú lepšiu kontrolu, uprednostňujú rakety s hustejšími vzormi strún. Rovnako ako hráči s tvrdým topsinovým úderom, ktorí hľadajú dlhšiu životnosť výpletu.

Ak máte stále veľa otázok ohľadom výberu tej správnej rakety, zavolajte nám.

tenisove rakety - shop